تزریق چربی

تزریق چربی تزریق چربی

تزریق چربی

تزریق چربی یکی از شیوه‎های جوانسازی و زیبایی پوست که با هدف چاقی موضعی انجام می‎شود، در روش تزریق چربی ، چربی بدن بیمار که ماده‎ای طبیعی است، استفاده می‎شود. به این صورت که از بخشی از بدن بیمار نظیر شکم، کشاله ران یا باسن بافت چربی را برداشته و برای حجیم کردن و فرم دهی به باسن، بخش‎هایی از صورت و چانه و… استفاده می‎شود. تزریق چربی در هر سنی قابل انجام است.
چون چربی از بدن خود فرد گرفته شده و احتمال واکنش‌های آلرژیک عملا در روش تزریق چربی وجود ندارد این روش تضمینی و طبیعی است. اما چون روند جذب چربی تزریق شده در مقایسه با ژل‎های تزریقی کندتر است، نتیجه تزریق چربی در طولانی مدت ظاهر خواهد شد. اکثرا افراد تمایل دارند بخش‌های از بدن آن‎ها کم حجم شده و در عوض قسمت‎های دیگر پر شود که روش تزریق چربی دقیقا هر دو هدف را برآورده می‎کند.
در این شیوه چون از ظرافت بالایی برخوردار است، باید در انتخاب متخصص پوست برای انجام تزریق چربی بسیار دقت کنید، چرا که میزان رضایتمندی شما از نتیجه تزریق چربی به شدت به میزان چربی برداشته شده و نیز تزریق شده وابسته است، به همین دلیل باید این کار توسط پزشک پوست حاذق و هنرمند انجام شود. متخصصان تزریق چربی در کلینیک تخصصی پوست بهبد فردیس با سال‎ها تجربه در انجام این روش، با کمترین عوارض ممکن این عمل را انجام خواهند داد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این روش می‎توانید مقالات مرتبط موجود در سایت بهبد را مطالعه کنید تا درباره روش انجام تزریق چربی، مزایا و معایب آن، عوارض، هزینه، کاندیداهای انجام تزریق چربی و… اطلاعاتی مفیدی کسب نمایید.

 مزایایی تزریق چربی :

روش‌های متعددی برای از بین بردن چین و چروک‌ها و جوانسازی پوست یا فرم دهی به قسمت‌های مختلف بدن وجود دارد. در حال حاضر تزریق چربی  یکی از بهترین روش‌ها شناخته شده است

برای فرم دهی و جوانسازی :

  • گونه‌ها
  • نواحی گیجگاهی
  • دور چشم
  • خط خنده
  • حاشیه فک‌ها
  • چانه
  • جوانسازی پوست
  • افزایش ضخامت لایه چربی زیر پوستی برای کمتر مشخص شدن رگ‌ها و زرد پی‌ها
  • افزایش حجم سینه و باسن و… 

 

طبیعی بودن تزریق چربی

در دهه ۹۰ میلادی یکی از پزشکان با انجام تحقیقات گسترده به این نتیجه رسید که علت پیری، از بین رفتن چربی‌ها و خالی شدن کیسه پوستی است و در نتیجه چین و چروک‌ها ظاهر می‌شوند. پزشکان به دنبال روشی بودند تا بتواند چربی‌های از دست رفته پوست را بازیابی کنند. ابتدا به سراغ بیمارانی رفتند که سعی داشتند با روش‌های غیر طبیعی چین و چروک‌ها را از بین ببرند. اما نتیجه این کار باعث گود رفتن دو چشم و نمای مصنوعی صورت می‌شود. در حالی که در روش تزریق چربی، صورت کاملاً طبیعی جلوه می‌کند.

ماندگاری و دوام تزریق چربی

ماندگاری زیاد یکی از مزایای تزریق چربی است. تزریق چربی ماندگاری بالا و قابل قبولی در مقایسه با دیگر روش ها دارد. به طور معمول، تزریق چربی برای چند سال دوام می آورد. ( از 1 تا 3 سال ) . البته این مقدار قطعی نیست. همچنین در تمامی افراد یکسان نیست. بنابراین این مقدار می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد.

بی خطر بودن روش تزریق چربی

در روش تزریق چربی، چربی‌های اضافه بدن استخراج و سپس در قسمت دیگری تزریق می‌شود. این چربی‌ها در دستگاه سانتریفوژ تصفیه می‌شوند و با از بین رفتن سلول‌های ناقص، سلول‌های سالم به ناحیه مورد نظر تزریق می‌شود. چربی‌های تزریق شده هیچ خطری را متوجه فرد نمی‌کند که در گذشته قسمتی از بدن او بوده و اکنون در قسمت دیگری قرار می‌گیرند. اما در روش‌های دیگر فرم دهی به اعضا، از مواد مصنوعی و غیر طبیعی استفاده می‌شود. هر چند تأثیر منفی آنها بر اعضای بدن مشخص نشده است. اما طبق گفته برخی از متخصصین این مواد در طولانی مدت ممکن است به بدن آسیب‌های جدی وارد کنند.

در روش تزریق چربی، پوست قوام، شفافیت و رنگ بهتری پیدا می‌کند. لکه‌های محل تزریق چربی هم به مرور زمان بهبود می‌یابد. در روش تزریق چربی، سلول‌های بنیادی به سلول‌های دیگر از جمله سلول چربی، سلول عضلانی، سلول عصبی، سلول غضروفی، سلول استخوانی و سلول‌های عروقی تبدیل می‌شوند و با تحریک سلول‌ها، کیفیت بافت پوست و سایر قسمت‌های بدن را افزایش می‌دهند.


ماندگاری و تأثیرات تزریق چربی

ماندگاری و تأثیرات تزریق چربی به چه عواملی بستگی دارد؟

تزریق چربی یکی از آسان‌ترین روش‌های زیبایی و فرم دهی به قسمت‌های مختلف صورت و بدن است. روش تزریق چربی به عنوان یکی از تکنیک‌های پر کاربرد و ماندگار شناخته شده است. تزریق چربی می‌تواند بین 1 تا 3 سال دوام داشته باشد. البته این مدت قطعی نیست و در افراد مختلف هم تفاوت زمانی وجود دارد. به طور کلی عواملی را که در ماندگاری تزریق چربی تأثیرگذار است،  می‌توان به صورت زیر دسته‌بندی کرد.

1- تایر فعالیت بدنی فرد

فعالیت بدنی بیش از حد باعث از بین رفتن چربی‌های بدن می‌شود. چربی‌هایی که در نقاط مختلف بدن تزریق می‌شود، هم از این قاعده مستثنا نیستند و با ورزش و فعالیت بدنی به تحلیل می‌روند. ورزشکاران بیشتر در معرض سوخت و ساز چربی هستند.

2- ژنتیک بدن

به دلایل وراثتی و ژنتیکی در برخی از افراد سوخت و ساز چربی‌ها بیشتر است. افرادی که با وجود پرخوری و استراحت کافی به اضافه وزن مبتلا نمی‌شوند. این افراد در واقع سوخت و ساز بدن آنها به صورت ژنتیکی بیشتر است. گاهی دلیل آن هم می‌تواند پرکاری غده تیروئید باشد که موجب لاغر شدن و از بین رفتن چربی‌های تزریق شده شود.

3- تغذیه و جذب چربی در بدن

بدن مقداری از چربی‌ها را به صورت خودکار جذب می‌کند. این فرآیند در مورد چربی‌های غیر تزریق شده صدق می‌کند. در مورد چربی‌هایی هم که تزریق می‌شود این روند ادامه دارد. اما فرآیند سوخت و ساز بدن چربی‌های کمتری را نسبت به ورزش و فعالیت بدنی حذف می‌کند.

تغذیه یکی از مهم‌ترین عوامل ماندگاری و دوام تزریق چربی است. غذاهای حاوی پروتئین می‌توانند مدت زمان دوام چربی‌های تزریق شده را بیشتر کنند. غذاهای حاوی ویتامین سوخت و ساز بدن را بیشتر و باعث کاهش مدت زمان دوام چربی‌ها می‌شود.

4- سن و جنسیت

سن و جنسیت هم می‌تواند به دوام بیشتر چربی‌ها کمک کند. عموماً در مردها سوخت و ساز چربی‌ها بیشتر از بانوان است. بنابراین مدت ماندگاری تزریق چربی در خانم‌ها بیشتر است. سن افراد هم از دیگر مواردی است که می‌توان از آن به عنوان عامل تأثیرگذار در ماندگاری و دوام چربی‌ها نام برد. جوانان نسبت به افراد میان سال فعالیت بدنی بیشتری دارند که به طبع آن سوخت و ساز چربی‌ها هم بیشتر و دوام چربی‌ها کمتر می‌شود.

5- آب و هوا


آب و هوا و شرایط محیطی هم از دیگر عوامل تأثیرگذار در ماندگاری و تأثیرات تزریق چربی است. آب و هوای گرم باعث تعریق و در نتیجه کاهش میزان چربی‌های بدن می‌شود. در حالی که آب و هوای سرد مدت زمان ماندگاری چربی‌های تزریق شده را بیشتر می‌کند.

مراقبت های بعد از تزریق چربی

1. آمپول سفازولین روزی یک عدد، کپسول سفالکسین هرشیش ساعت کرم ترمیم کننده روزی دو بار.

3. روز اول صورت خود را به آرامی و با آب ولرم و صابون ) یک مرتبه بشویید.

2. حداقل دو هفته هیچ ورزشی انجام ندهید .(حتی پیاده روی)

4. از روز سوم تا سه مرتبه به آرامی با آب ولرم و صابون صورت خود را بشویید و هر چهار ساعت کرم ترمیم کننده را به محل زخم های صورت بزنید.

و سپس هر 6 ساعت پماد تتراساکلین بزنید.

در صورت نداشتن آلرژی از ترکیب ماست با زرد چوبه استفاده کنید.

5. برای از بین بردن ورم در خانه را ه بروید و از دو بالش زیر سرتان استفاده کنید.

7.در یک هفته اول صورت خود را به هیچ وجه دستکاری نکنید و شب ها روی صورت نخوابید .

6. تا چند روز اول از مصرف سیب زمینی و نمک خودداری کنید.

8.شرایط استحمام بیست و چهار ساعت بعد از تزریق می توانید حمام کنید.
زخم محل برداشت چربی (شکم یا پا) را حتما با پانسمان ضد آب بپوشانید و سپس حمام بروید ، بعد از حمام پانسمان ضد آب را برداشته و با آب سرم شستشو محل زخم را کاملا تمیز کرده و پماد تتراساکلین یا موپیروسین را روی زخم بزنید و با گاز استریل (دو تا سه عدد) پانسمان مجدد را انجام دهید.
تا سه روز اینکار را تکرار کنید تا جای زخم بسته شود ، پس از یک هفته هر چهار ساعت از پماد ترمیم کننده بر روی محل زخم بزنید
یک ماه اول به هیچ عنوان از لیف برای صورت استفاده نکنید.

9. ورم و عدم قرینگی مختصر بعد از تزریق چربی کاملا طبیعی است و بین دو تا سه هفته ممکن است ادامه داشته باشد و بهترین نتیجه را یک ماه بعد از تزریق مشاهده می کنید.

10. داشتن درد مختصر تا 3 روز اول کاملا طبیعی است .

اگر درد بیش از حد و یا ناگهانی بود حتما با شماره کلینیک تماس بگیرید..

11. جهت فیکس شدن و ماندگار شدن چربی تزریق شده حتما باید دو ماه پس از تزریق ، جهت نوبت اول شارژ مراجعه نمایید.(در صورت عدم مراجعه جهت شارژ چربی ، از مقدار تزریق شده فقط 30% باقی مانده و شرط ماندگار بودن و تضمین عمل، انجام شارژ مجدد آن میباشد.)

12.کبودی پس از عمل کاملا طبیعی می باشد و جای نگرانی ندارد ومعمولا ظرف دو تا سه هفته کاملا برطرف می شود.

و در صورت ادامه یافتن کبودی بخصوص در زیر چشم با پزشک خود مشورت کنید.

13. در صورت کاهش وزن ، ورزش سنگین و استعمال دخانیات از میزان ماندگاری بافت چربی کاسته خواهد شد

منتشرشده در خدمات