مزوتراپی

مزوتراپی مزوتراپی

 مزوتراپی چيست؟

در روش مزوتراپی ، ويتامين ها،آنتی اكسيدان ها ،  مواد معدنی و ديگر مواد مورد نياز پوست و مو به صورت مستقيم در محل درمان تزریق می شوند. مزوتراپی بر حسب ماده تزریقی انواع مختلفی دارد.

در روش مزوتراپی برخی داروهای شامل داروهای سنتتیک، عصاره های گیاهی، ویتامین ها، مواد معدنی و آمینو اسیدها، داروهای هورمونی یا فاکتورهای رشد (مولکول ‌های طبیعی با ساختار پروتئینی) از طریق سوزن ‌های بسیار ریز و در حجم بسیار کم و دفعات زیاد به بدن تزریق می‌شود.

مزوتراپی می تواند برای از بین بردن سلولیت، افزایش سرعت کاهش وزن، درمان چاقی موضعی، جوانسازی، درمان ریزش مو، درمان لکهای تیره، استریا و… استفاده شود.
مزوتراپی یک روش کم درد میباشد که با بی حسی موضعی انجام میشود و با زندگی روزمره بیماران تداخلی ندارد و بعد از انجام مزوتراپی نیازی به استراحت در منزل نیست

مزوتراپی چند دهه است که به شکل موفقیت ‌آمیزی برای بازیابی کیفیت موها و رفع کم پشتی موها و همچنین کمک به رشد مجدد موهای مردان و زنان که در ابتدای فرایند ریزش مو یا طاسی سکه‌ای قرار دارند کاربرد دارد.


تاریخچه مزوتراپی :


دکتر میشل پیستور (٢۰۰٣-١٩٢۴)، پزشک فرانسوی بنیان‌گذار روش مزوتراپی، آن را برای نخستین بار در سال ۱۹۵۲ برای درمان ناشنوایی به‌کار برد. پیستور با تزریق داروی پروکائین در اطراف گوش یک فرد ناشنوا سبب شد این بیمار شنوایی ‌اش را دوباره به‌دست بیاورد.

شکل گیری انجمن فرانسوی مزوتراپی در سال ١٩۶۴ در فرانسه نتیجه فعالیت‌ های دکتر پیستور منجر بود و در سال ١٩٨٧مزوتراپی به عنوان روشی مفید و قانونی در کنوانسیون پزشکی آکادمی پزشکی فرانسه شناخته شد.

افرادی که نباید از مزوتراپی استفاده کنند؟

 • خانم‌های باردار
 • افرادی که دچار سرطان‌های پیشرفته هستند
 • بیماران قلبی ـ عروقی
 • افرادی که در حال استفاده از داروهای ضدانعقاد هستند ( در این افراد احتمال ایجاد هماتوم و خونریزی زیاد است)
 • کسانی که دارای سوابق آلرژی و حساسیت به داروهای خاص هستند
 • افرادی که دارای بیماری نوروپاتی هستند. 8 ـ اشخاصی که دچار بیماری پسوزیاریس شدید و پیشرفته (صدف)‌ هستند
 • افراد دیابتی بخصوص آنهایی که دیابت کنترل نشده دارند  ( زیرا سطح ایمنی این افراد پایین است و ممکن است دچار عفونت‌های شدید شوند).

 

بهترین سن برای شروع مزوتراپی

بهترین سن برای شروع مزوتراپی، سنین کمتر از 35 سال است. مزوتراپیست های اروپا درمان های جوانسازی با مزوتراپی را معمولاً در سنین 30-20 سالگی شروع می‏کنند با این حال مزوتراپی در هر سنی می تواند مفید باشد.

 

کاربرد مهم مزوتراپی:

 • درمان ریزش موی تیپ زنانه و مردانه
 • درمان و جلوگیری از ریزش مو در رژیمهای لاغری سخت و جراحی های بزرگ
 • درمان لکه های ناشی از آفتاب و حاملگی
 • درمان چروک های ریز و ظریف
 • درمان کمکی در استریاهای ناشی از چاقی و حاملگی
 • درمان سلولیت و چاقی های موضعی
 • درمان کمکی در لیفت و جوانسازی

 • جلوگیری از روند پیری صورت و گردن و دکلتهکاربرد مزوتراپی در زیبایی:

 • کشیدن پوست صورت (لیفتینگ) و درمان افتادگی صورت
 • رفع تیرگ‍ی دور چشم
 • رفع پف دور چشم و افتادگی پلک
 • درمان سلولیت و افتادگی پوست اندامها و صورت
 • درمان چاقی موضعی بدن، اندام و صورت
 • درمان ملاسما و لک حاملگی یا لک صورت
 • درمان استریا(ترک خوردن پوست بدنبال حاملگی)
 • رفع غبغب زیر چانه و گردن
 • درمان ریزش مو و تقویت موه

 

درمانی قطعی برای افتادگی و شلی پوست با مزوتراپی

مزوتراپی یک روش بسیار قوی در جوانسازی پوست است و می تواند یک مکمل و یا جایگزین مطمئن برای بسیاری از درمان های جوانسازی باشد و می توان برای افزایش تونیسیته و سفت کردن پوست های شل و آویزان در نواحی گردن، پاها، شکم، بازوها و دستها نیز بکار برد.

آنچه که باعث تمایز مزوتراپی از سایر درمانهای زیبایی شده این است که مزوتراپی ضمن تحریک فرایند ترمیم از طریق تزریقات مکرر در موضع درمان، آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و املاح مورد نیاز برای تکمیل و تسریع این فرایند را به طور مستقیم در اختیار بافت قرار می دهد.
اما مزوتراپی نمی تواند جایگزین تمامی درمانهای جوانسازی باشد و انتخاب روش مزوتراپی در مقابل سایر روشهای درمانی بستگی به تشخیص پزشک دارد.

مد نظر داشته باشید که در صورت شدید بودن علائم پیری پوست مثل مواردیکه خطوط پوستی بقدری عمیق شده اند که اسکار بر جای گذاشته اند و یا در مواردیکه کاهش کلاژن والاستین منجر به بروز افتادگی و شلی پوست شده است، مزوتراپی درمان قطعی نبوده ولی می توان از آن بعنوان مکملی برای سایر درمانها سود جست.

رفع لک های صورت با مزوتراپی صورت

مزوتراپی صورت یک جراحی زیبائی نیست. روشی نسبتاً درمانی است که شامل وارد کردن محلول ‌های خاص آمینو اسید و ویتامین در لایه میانی پوست صورت شماست.

مزوتراپی درمانی است که بطور گسترده برای التیام و درمان‌های اصلاحی صورت می‌باشد. مزوتراپی صورت شامل تکنیک ‌های بسیار ساده می‌باشد که اصلاً دردناک نیستند زیرا محلول توسط سوزن‌های ریز وارد لایه میانی پوست می ‌شود و در این روش ما چروک‌ها را با تزریق داروهائی نظیر هیالورونیک اسید در پوست صورت و گردن بهبود می ‌بخشیم و همچنین این امر باعث بالا بردن پوست صورت می‌شود. بسته به فرد، جلسات برای مزوتراپی به صورت بستگی دارد. زمانی که محلول بر روی لایه پوست ته نشین می ‌شود، چربی ‌های موضعی حل می‌ شوند و ظاهری روشن را به پوست شما می ‌دهد.

رفع چروک و تیرگی دور چشم با مزوتراپی دور چشم

یکی دیگر از کاربردهای مؤثر روش مزوتراپی، کمک بهرفع چروک و تیرگی دور چشم است. در این روش از سوزنی بسیار ظریف که تا عمق ۲ تا ۴ میلی ‌متری پوست نفوذ می‌ کند، استفاده می ‌کنند. معمولا پف زیر‌ چشم در ۴ یا ۵ جلسه رفع می ‌شود. از سوی دیگر با بالا رفتن سن یا مواردی مثل تغییرات هورمونی در دوران بارداری، ژنتیک یا کم‌خوابی و بی‌ خوابی، سیگار کشیدن، گردش خون نامناسب و رژیم ‌های سخت و غیر‌اصولی دور چشم ‌ها تیره می‌شود. در روش مزوتراپی با تزریق مواد به پلک و اطراف چشم با سوزن‌های بسیار نازک تیرگی دور چشم رفع می ‌شود.


کلاژن سازی و لیفت صورت و رفع چروک های سطحی با مزوتراپی صورت

زمانی که پوست چروک می ‌شود، در اصل زیر پوست خالی و پوست دچار شکستگی می ‌شود. در این وضعیت استفاده از کرم ‌ها و درمان‌ های موضعی قادر به کم‌ کردن عمق چروک نیستند و فقط می ‌توانند از ایجاد چروک ‌های جدید جلوگیری کنند. برای رفع چروک‌ های به ‌وجود ‌آمده نیاز به درمان‌ های سریع و تهاجمی ‌تری مانند اعمال جراحی است. در این مورد تزریق ‌های مزوتراپی می ‌توانند بسیار کمک‌کننده ‌تر باشند.

جوان ‌سازی پوست اولین مرحله برای رفع چین ‌و چروک و آسیب ‌های پوستی است. برای درمان باید بتوان تا حدی چروک ‌ها را پر کرد، برای همین از مزوتراپی‌ در کنار سایر روش ‌ها مانند میکرودرم ابرژین (لایه ‌برداری مکانیکی ظریف) و بوتاکس استفاده می‌ شود. درمان‌ های ترکیبی در رفع چروک ‌ها و آسیب ‌های پوستی نتیجه مطلوب ‌تری خواهند داشت. به طور مثال برای فردی که به دلیل آکنه، پوستی نا‌صاف و پر از فرو‌رفتگی دارد، ابتدا از روش میکرودرم ابرژین استفاده می ‌شود و بعد از لایه ‌برداری با تزریق دارو در مزودرم (لایه میانی پوست) مزوتراپی انجام می‌شود. مزوتراپی باعث آغاز فعل و انفعالاتی مانند تولید مثل سلول‌ها در پوست می‌شود و به این شکل سلول‌های جدید تولید شده، سلول‌های قدیمی‌ به صورت لایه‌ای مرده با روش میکرودرم ابرژین برداشته می‌شوند.

درمان ریزش مو با مزوتراپی مو

در درمان ریزش مو به وسیله مزوتراپی ، دارویی که بیمار باید به صورت خوراکی مصرف کند، به صورت موضعی و در محل مورد نظر به فولیکول‌های مو تزریق می‌شود.

در ریزش موی هورمونی و ریزش موی آقایان چون عامل این بیماری برای همیشه باقی می‌ماند و از بین نمی‌رود. در این افراد از روش مزوتراپی به عنوان روش کمکی در کنار دیگر روش‌های درمانی می‌توان کمک گرفت ولی در ریزش مو ناشی از رژیم طولانی مدت یا اعمال جراحی که جذب دارو مختل می‌شود (مثل جراحی روده که بخشی از روده را از مسیر جذب خارج می‌کنند و به همین علت بعد از مدتی دچار کمبود ویتامین به علت عدم جذب می‌شوند و از راه خوراکی قابل جبران نیست)‌ مزوتراپی می‌تواند به این دسته از بیماران کمک بسیار زیادی در جلوگیری از ریزش مو بکند چون علت به وجود آورنده ریزش مو قابل درمان است.

 

توقف ریزش مو و رویش مجدد مو با مزوتراپی

برای درمان کم‌ پشتی و ریزش مو از طریق مزوتراپی محلول مزوتراپی، که حاوی ترکیب خاصی از برخی مواد شیمیایی، مواد معدنی، آمینو اسیدها، ویتامین ‌ها، اسیدنوکلئیک‌ ها و کوآنزیم‌هاست، با دُزهایی که متناسب با نیازهای خاص بیمار تنظیم شده، به پوست سر تزریق می‌ شود. این روش درمانی به‌ تدریج سطح هورمون ‌ها را متعادل می ‌سازد، که همین مسئله باعث تقویت و رشد موهای جدید، سالم، ضخیم ‌تر و قوی ‌تر می‌ شود.

مزوتراپی می‌تواند نیاز به کاشت مو را برطرف کند، البته در اینجا نیز مانند هر درمان دیگری، برای حفظ نتایج به دست آمده نیاز است که بیمار مواد مضر و سمی را از رژیم غذایی و سبک زندگی خود حذف کرده و با پیروی از یک برنامه ورزشی مناسب سلامتی خود را در بالاترین سطح ممکن حفظ کند.

اگر دلیل ریزش مو هورمونی باشد، مزوتراپی یک روش کمکی مؤثر در کنار سایر روش‌ های کاشت و ترمیم موست. اما در صورتی‌ که عامل ریزش مو گرفتن رژیم‌ های غیراصولی و طولانی‌ مدت یا عمل‌های جراحی مثل جراحی روده باشد (که جذب خوراکی را مختل و سبب کمبود ویتامین شده باشد)، روش‌های درمانی مثل مزوتراپی برای تزریق ویتامین‌ های مورد نیاز برای رشد مجدد موها و جلوگیری از ریزش موها توصیه می‌ شود.

منتشرشده در خدمات