تزریق فیلر

تزریق فیلر تزریق فیلر

بافت‌های پوستی با افزایش سن نازک می‌شوند و در اطراف بینی، دهان، چشم و گونه خطوط صورت مشاهده می‌شوند کم کم عمیق شده و به چین و چروک‌هایی واضح تبدیل می‌شوند.
بسیاری از این علایم قابل مشاهده‌ی پیری در صورت به دلیل کاهش حجم اتفاق می‌افتد

تزریق فیلرهای پوستی یا استفاده از سایر روش‌های تزریق ژل پوستی می‌توانند این حجم از دست رفته را جبران و چین و چروک‌های صورت را صاف کنند. البته فقط یکی از کاربردهای این روش درمانی رفع چین و چروک‌ها صورت است و می‌توان از آن در افزایش حجم لب‌ها، لیفت ابرو، رفع گودی‌های صورت و موارد دیگر استفاده کرد که در ادامه این مقاله سایت کلینیک تخصصی پوست بهبد فردییس در موردش صحبت کرده‌ایم.


تزریق فیلر و ژل چیست؟

برای جوانسازی پوست از ساختار مشابه ژل که به فیلرها، پرکننده‌ها یا حجم‌دهنده‌های پوستی معرف هستند استفاده می‌شوند. برای جبران حجم از دسته رفته، رفع چین و چروک‌ها، بهبود شکل انحناهای سطحی (کانتور) صورت و بدن از تزریق فیلرهای پوستی در زیر پوست می‌توان استفاده کرد.

سالانه بیش از ۱ میلیون خانم و آقا به دلیل هزینه‌های مناسب و عوارض بسیار کم،  از روش تزریق فیلر برای جوانسازی پوست خود استفاده می‌کنند. جالب است بدانید که بعد از تزریق بوتاکس، تزریق فیلرهای پوستی فراگیرترین روش جوانسازی پوست در جهان است.


کاربردهای تزریق ژل برای جوانسازی پوست

فیلرهای پوستی روشی شناخته شده برای پر کردن و رفع چین و چروک‌های صورت است . اثر ژل‌ها بر چین و چروک‌های صورت فوق‌العاده  است؛ اما روش تزریق ژل جوانسازی کاربردهایی بسیار بیشتر از این‌ها دارد. بیشتر کاربردهای تزریق ژل جوانسازی توسط FDA (سازمان  غذا و داروی ایالات متحده آمریکا) تایید شده‌اند. بعضی از کاربردها هنوز مورد تایید FDA قرار نگرفته‌اند؛ ولی ایمنی و تاثیر بسیار زیادی دارند.


کاربردهای تزریق ژل مورد تایید FDA

رفع چین و چروک‌ها دست و صورت :


برای رفع چین و چروک‌هایی مانند خط پیشانی، خط اخم، خط خنده، خطوط اطراف لب و بینی از تزریق ژل می‌توان استفاده کرد. استفاده از تزریق ژل برای حجم‌دهی :
برای برجسته کردن و افزایش حجم لب، چانه و گونه‌ها از فیلرهای پوستی می‌توان استفاده کرد. که با نام پروتز هم می‌شناسند.

جوانسازی دست‌ها با تزریق ژل :


از فیلرهای پوستی علاوه بر جوانسازی صورت، برای جوانسازی پوست بدن نیز می‌توان استفاده کرد. در بین کاربردهای فیلرهای پوستی برای  بدن، تنها برای جوانسازی و افزایش حجم پشت دست‌ها توسط FDA تایید شده و سایر استفاده‌ها (که پایین‌تر گفته‌ایم) هنوز تایید نشده‌اند.

حجم‌دهی به صورت با تزریق ژل :

کاهش حجم صورت یکی از ناخوشایندترین اثرات پیری پوست است. این اثر را معمولاً در لب‌ها، گونه‌ها و پلک‌ها می‌بینیم. تزریق ژل یکی از  موثرترین راه‌های جبران حجم از دست رفته است. از تزریق ژل می‌توان برای لیفت ابرو و رفع افتادگی پوست صورت و گردن ، رفع گودی و  سیاهی زیر چشم استفاده کرد.

زیبایی بینی با تزریق ژل :

یکی از کاربردهای جالب تزریق ژل اصلاح فرم بینی بدون جراحی است.کاربردهای تزریق ژل که تایید نشده توسط FDA

عدم تایید یک روش درمانی توسط سازمان FDA لزوما به معنی نامناسب بودن یا پرخطر بودن آن روش نیست. سازمان FDA برای تایید داروها و روش‌های درمانی دستورالعمل خاصی دارد که گاهی باعث عدم تایید آن‌ها می‌شود. به هر حال قوانین FDA مورد تایید پزشکان سرتاسر دنیا است و بهتر است از آن‌ها پیروی شود.

  • افزایش حجم باسن
  • حجم‌دهی به پاها
  • افزایش حجم سینه‌ها
  • تزریق ژل به درون استخوان، تاندون، رباط و عضله

فیلرهای پوستی مورد تایید جهانی از چه ساخته‌ شده‌اند؟

تعداد متنوعی از فیلرهای پوستی به تایید FDA رسیده‌اند که در کلینیک تخصصی پوست بهبد فردیس تنها از این محصولات استفاده می‌کنیم. فیلرهای مورد تایید FDA عوارض جانبی کمتری را داشته و طی مطالعات وسیع و بلند مدت، خطراتشان بررسی شده‌اند. حتماً پیش از تزریق ژل از تاییدیه FDA آن مطمئن شوید. توجه داشته باشید که فیلرهای مورد تایید FDA تنها توسط پزشکان متخصص پوست یا جراحان پلاستیک قابل خریداری هستند.
برای فیلرهای پوستی با تاییدیه FDA دو دسته بندی کلی وجود دارد. یکی براساس ماندگاری و دیگری براساس اجزای تشکیل دهنده‌ی آن‌ها.

بیشتر فیلرها اثر موقتی دارند. به دلیل این که از موادی ساخته شده‌اند که به مرور زمان توسط بدن جذب و تخریب می‌شوند. تنها یک فیلر دائم توسط سازمان FDA تایید شده است که حاوی موادی است که برای بدن قابل جذب نیستند. برخی از فیلرها علاوه بر مواد حجم دهنده، حاوی لیدوکائین هستند که به جهت کاهش درد و ناراحتی ناشی از تزریق در آن‌ها استفاده شده است.

گواهی CE به معنی این است که در ساخت یک دارو، قوانین بهداشتی رعایت شده و فرآیند تولید محصول در شرکت سازنده مورد تایید است. اما گواهی CE تاییدی بر میزان اثربخشی یا عوارض جانبی یک دارو (در کوتاه مدت یا بلند مدت) نیست. در سوی دیگر تایید FDA این موارد را تضمین می‌کند.


1- فیلرهای دائم یا غیرقابل جذب


امروزه استفاده از فیلرهای غیرقابل جذب یا دائم تا حد بسیار زیادی کاهش یافته است. این دست فیلرها عوارض جانبی و خطرات بسیاری دارند.

ایمنی پایین فیلرهای دائم سبب شده که تنها یک مورد از آن‌ها مورد تایید FDA قرار بگیرد. هرچند سایر فیلرهای دائمی تاییدیه‌های اتحادیه اروپا و استرالیا را دارند.

تزریق ژل با استفاده از فیلرهای غیرقابل جذب تنها برای چین و چروک‌های عمیق مجاز است. تزریق این فیلرها برای برطرف کردن چروک‌های سطحی در همه‌ جای دنیا ممنوع اعلام شده است.


دانه‌های پلی متیل متاکریلات (PMMA)

تنها فیلر دائمی مورد تایید سازمان FDA پلی متیل متاکریلات یا PMMA است و طبق قوانین این سازمان، تنها برای از بین بردن چین و چروک‌های دور لب (مثل خط خنده) مجاز است. البته استفاده‌های خارج از قوانین یا Off Label این شکل از تزریق ژل بسیار فراوان‌اند. برخی از کاربردهای این فیلر شامل موارد زیر است:

  • پرکردن چین و چروک‌های دور لب (تنها کاربرد مورد تایید FDA)
  • پر کردن فرورفتگی‌های ایجاد شده توسط زخم‌ها
  • از بین بردن جای آکنه
  • حجم‌دهی به لب‌ها


PMMA پلی‌مری مصنوعی و زیست تخریب ناپذیر است ولی به خوبی توسط بافت‌های بدن تحمل می‌شود. وقتی شما یک ماده‌ی خارجی را به بدن تزریق می‌کنید، بدن ممکن است به آن واکنش نشان دهد. مثال بارز این مسئله را در مورد آلرژی‌های دارویی شاهد هستیم که مثلاً فرد بعد از تزریق پنی‌سیلین دچار واکنش‌های حساسیتی شدید می‌شود. پس در ساخت داروها و محصولات درمانی که قرار است وارد بدن شوند، مسئله‌ی تحمل آن‌ها توسط سلول‌های بدن اهمیت زیادی دارد. PMMA به دلیل سازگاری بسیار خوبی که با بافت‌های زیستی دارد در محصولات درمانی بسیار استفاده می‌شود که از نمونه‌های معروف آن می‌توان به سیمان استخوانی و لنزهای چشم اشاره کرد.

محصولی به نام آرته‌فیل (ArteFill) یا بلافیل (Bellafill) تنها فیلر حاوی PMMA که مورد تایید FDA است که هردو یک فیلر هستند و توسط یک شرکت ساخته می‌شوند. آرته‌فیل حاوی توپ‌های بسیار بسیار کوچک (بین ۳۰ تا ۵۰ میکرون) است که از جنس PMMA ساخته شده‌اند. به جز این، از کلاژن گاوی و همچنین داروی بی‌حسی لیدوکائین در ساخت این فیلر استفاده شده است.

عوارض  تزریق ژل دایمی شامل کبودی، قرمزی، تورم، خارش و درد خفیف در محل تزریق ژل است که طی ۲۴ ساعت برطرف می‌شود. در موارد نادر شاهد ایجاد بثورات پوستی، ایجاد برآمدگی و حساس شدن پوست در بلند مدت هستیم.

گلوله گلوله شدن مواد تزریقی در زیر پوست یا درون لب‌ها مسئله‌ای که در مورد تزریق ژل دائمی موجب نگرانی متقاضیان می‌شود، که این عارضه در ۵ سال بعد از تزریق ژل، تنها در ۱ درصد از بیماران دیده شده است. این مشکل در صورتی که تزریق ژل‌های دائمی به دست جراح مجرب انجام شود، مشاهده نخواهد شد.


روغن سیلیکون ژل‌های دائمی

روغن سیلیکون ژل‌های دائمی دیگر است و در سرتاسر دنیا طرفداران چندانی ندارد و مورد تایید سازمان FDA هم نیستند. به همین جهت از صحبت در مورد آن‌ها صرف نظر می‌کنیم اما در کل خوب است که با نام ژل‌های دائمی که مورد تایید نیست هم اشنا باشید


2- فیلرهای جوانسازی قابل جذب یا موقت

فیلرهای قابل جذب یا موقت از جنس هیالورونیک اسید، کلاژن، کلسیم هیدروکسی آپاتیت، پلی لاکتیک اسید یا چربی بدن متقاضی تهیه می‌شوند.

تزریق چربی که روشی بسیار عالی برای جوانسازی و حجم دهی به پوست است را در مقاله‌ی دیگری تحت عنوان «تزریق چربی » مفصل

بررسی کرده‌ایم. چربی جزو فیلرهای پوستی هست؛ اما نوعی تزریق ژل نیست. برای همین در این مطلب از معرفی آن گذر کرده‌ایم.
 


تجزیه‌ی رشته‌های کلاژن

کلاژن یکی از اساسی‌ترین اجزای ساختاری پوست و سایر بافت‌های بدن و نوعی پروتئین است. کلاژن باعث قوام و سفتی پوست شده و در  بافت‌های محکم‌تر مثل استخوان یا عضروف، باعث استحکام آن‌ها می‌شود. تجزیه‌ی رشته‌های کلاژن یکی از وقایع پیری پوست است.

برای تهیه کلاژن مورد استفاده شده در تزریق ژل از منابع حیوانی (معمولاً گاوی) یا سلول‌های انسانی استفاده می‌شود. کلاژن برای تزریق در پوست بسیار ایمن است و عوارض ناچیز دارد. اما ماندگاری کم مشکل اصلی آن است و معمولاً بین ۳ تا ۴ ماه از بین می‌روند و کمترین ماندگاری را در میان فیلرها دارند. به همین علت از فیلرهای کلاژن خالص، کمتر استفاده می‌شود.

 

هیالورونیک اسید ماده‌ای قندی

هیالورونیک اسید ماده‌ای قندی (پلی‌ساکاریدی) است که در بسیاری از بافت‌های بدن مانند پوست و غضروف‌ها وجود دارد. زمانی که هیالورونیک اسید را با آب مخلوط کنیم، حجیم شده و حالت ژل مانند پیدا می‌کند. به جهت طبیعی بودن و ساختار ژلی، امروزه هیالورونیک اسید فراگیرترین و پرطرفدار‌ترین ماده‌ی استفاده شده در تزریق ژل است.

هیالورونیک اسید تزریقی معمولاً به کمک باکتری‌ها در آزمایشگاه تولید می‌شوند یا منبعی حیوانی دارند و از طیور استخراج می‌شوند. بهترین هیالورونیک اسیدها، آن‌هایی هستند که به کمک واکنش‌های شیمیایی، تغییراتی در ساختارشان ایجاد می‌شود تا اثر ماندگارتری داشته باشند. ژل‌هایی که از این ماده ساخته می‌شوند، بین ۶ تا ۱۲ ماه ماندگار هستند.هیدروکسی آپاتیت کلسیم نوعی ماده‌ی معدنی

هیدروکسی آپاتیت کلسیم نوعی ماده‌ی معدنی است که در استخوان و دندان‌های ما وجود دارد و در کنار کلاژن باعث استحکام آن‌ها می‌شود. این ماده برای تزریق، در یک محلول ژل مانند حل شده و سپس برای رفع چین و چروک‌های پوستی و همچنین جوانسازی پوست پشت دست استفاده می‌شود. تزریق ژل با هیدروکسی آپاتیت کلسیم ماندگاری بالایی دارد و تا ۱۸ ماه پایدار است. این ماده برای حجم‌دهی به لب‌ها مناسب نیست.پلی لاکتیک اسید یا PLLA

پلی لاکتیک اسید یا PLLA نوعی پلی‌مر مصنوعی، زیست تخریب پذیر و سازگار با بافت‌های بدن است. این ماده برای ساخت بخیه‌های جذبی و همچنین پیچ‌های استخوانی استفاده می‌شود. تزریق ژل با پلی لاکتیک اسید به شکل چند تزریق در طول چند ماه انجام می‌شود. اثر این ماده به مرور زمان و معمولاً بعد از چند هفته پدیدار می‌شود و گاهی تا ۲ سال پایدار است.

 

بهترین ماده و برند برای تزریق ژل جوانسازی

به عنوان متقاضی تزریق ژل، وظیفه‌ی انتخاب ژل از نظر ماندگاری برعهده‌ی شماست و باید انتخاب برند و جنس مناسب ژل را به عهده‌ی پزشک معالج بگذارید؛ چرا که این کار بسیار تخصصی و دشوار بوده و تنها از پس پزشک بر می‌آید.


در حال حاضر تزریق ژل موقت از جنس هیالورونیک اسید پرطرفدارترین شیوه‌ی تزریق ژل در میان مراجعین و پزشکان است. به خاطر این که تزریق این ژل‌ها آسان‌تر بوده و عوارض بسیار کمی دارند. به علاوه درمان عوارض و حساسیت‌های ناشی از هیالورونیک اسید بسیار ساده است. اگر بدن شما واکنش بدی به این ماده بدهد، با تزریق یک آنزیم به نام هیالورونیداز به درون محل تحت درمان، می‌توان تمام هیالورونیک اسید تزریق شده را از بین برد.

راهنمای و توصیه برای استفاده تزریق ژل

اگر می‌خواهید ژل تزریق کنید، انتخاب برند ژل یا موارد این چنینی که معمولاً ذهن متقاضیان را درگیر می‌کند، ارجحیت دارد.اول از همه باید کلینیک مناسبی برای این کار انتخاب کنید. کلینیکی که مجوزهای لازم از وزارت بهداشت را داشته باشد و همچنین از تیم درمانی مجرب و ماهری بهره ببرد. تیم درمانی بزرگ، رعایت استانداردهای جهانی و قوانینی وزارت بهداشت و همچنین استفاده از بهترین ژل‌های موجود در ایران، از جمله مواردی هستند که کلینیک تخصصی پوست بهبد فردیس را به یکی از بهترین‌ها در ایران و کرج تبدیل کرده‌اند.

بعد از انتخاب کلینیک پوست مناسب، باید ببینید که آیا تزریق ژل بهترین روش جوانسازی پوست برای شماست یا خیر. وضعیت پوست، سن، سابقه‌ی تزریق ژل یا بوتاکس، سلامت عمومی، مصرف دخانیات و داروهای مختلف از جمله مواردی هستند که می‌توانند شما را تبدیل به کاندیدای مناسب یا نامناسب برای تزریق ژل کنند. توضیحات کامل شامل انواع فیلرها و روش‌های مناسب جوانسازی برای پوست شما در جلسه‌ی حضوری توسط پزشک متخصص به طور کامل توضیح داده خواهد شد.

منتشرشده در خدمات