تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس تزریق بوتاکس

بوتاکس در اصل از یک باکتری مشتق می شود. Clostridium botulinum باکتری است که در بسیاری ازتشکیلات طبیعی مانند دریاچه ها، خاک، جنگل و … یافت می شود. همچنین در روده ی پستانداران و ماهی ها و خرچنگ ها زندگی کنند.

این باکتری در حالت طبیعی بی ضرر است مگر این که تعداد آن ها از حدی بیشتر شود. سم بوتولینوم که از این باکتری گرفته می شود سیستم عصبی را مورد هدف قرار می دهد.

و از این طریق باعث اختلال در فرآیند ارسال سیگنال های عصبی می شود و عملکرد نورون ها را دستخوش تغییر می کند.
 
 
راز جوانی پوست با بوتاکس

بوتاکس از یک باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینیوم، مشتق شده و قبلا برای درمان اسپاسم‌های ماهیچه‌ای مورد استفاده قرار می‌گرفت. اسپاسم‌هایی که در ماهیچه‌ی صورت، پرش پلک، لوچی چشم و یا اسپاسم ماهیچه‌های گردن باعث ایجاد ناهنجاری‌هایی شده بودند با تزریق این پروتئین ساده مهار می‌شدند.

بعدها مردم متوجه شدند که استفاده از این سم می‌تواند بیماری‌هایی مثل میگرن، فلج بِل، عرق شدید در هنگام استرس، بزرگ شدن پروستات، بی‌ارادگی ادرار را هم درمان کند. کم کم بوتاکس وارد مرحله‌ی تازه‌ای از حضورش در کلینیک‌ها شد. پزشکان متوجه شدند با این سم بی‌خطر می‌توانند چین و چروک های پوست را هم مهار کنند.

در واقع بوتاکس، چین و چروک های پیشانی، دور چشم ها و یا اطراف لب ها را باز کرده و پوستی صاف، زیبا، جوان و شاداب را به وجود می‌آورد.

بوتاکس، مورد تایید FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) بوده و طی تمام ۲۰ سال گذشته رضایت عمومی را به همراه داشته است.
 
دیسپورت چیست و با بوتاکس چه تفاوت‌هایی دارد؟

    دیسپورت برند اروپایی بوتاکس می‌باشد ولی بوتاکس توسط شرکت آمریکایی آلرگان تولید می‌شود.
    ویال‌های دیسپورت ۳۰۰ الی ۵۰۰ واحدی هستند و بوتاکس ۵۰ و ۱۰۰ واحدی می‌باشد.
    ویال‌های دیسپورت پودری بوده و برخلاف بوتاکس در دمای ۲ یا ۸ درجه‌ی سانتیگراد نگهداری می‌شوند. بوتاکس، در حرارت زیر صفر نگهداری می‌شود.
    با وجود یکسان بودن تکنیک تزریق در هر دو مورد، نسبت تزریق دیسپورت دو ونیم تا سه برابر بوتاکس خواهد بود.
    در تهیه‌ی دیسپورت، لاکتوز مورد استفاده بوده و بنابراین کسانی که به شیر آلرژی دارند نباید از دیسپورت استفاده کنند.
    ماندگاری دیسپورت از بوتاکس بیشتر است .
    بوتاکس ۴۸ ساعت بعد از تزریق شروع به تاثیرگذاری می‌کند در حالیکه دیسپورت ۲۴ ساعت بعد از تزریق، اثر گذاری خود را شروع می‎‌کند.
    قیمت دیسپورت حدود یک سوم قیمت بوتاکس است. اما چون حدود سه برابر بیشتر از بوتاکس استفاده می‌شود قیمت تمام شده‌ی هر دو یکی می‌شود.
    درد در تزریق دیسپورت بسیار کمتر از تزریق بوتاکس می‌باشد.

 
 زیباسازی و جوانسازی پوست با بوتاکس
 

به طور کلی تزریق این ماده به مقدار کم و دوز مشخصی که پزشک متخصص، تشخیص خواهد داد، بر روی ماهیچه‌ها تاثیر گذاشته و فعالیت ماهیچه ها را کم و یا آنها را فلج می‌کند. با این کار، ماهیچه‌های صورت که با پرکاری و حرکات زیاد باعث ایجاد چین و چروک می‌شدند، بی‌حرکت شده و روند افزایش چین و چروکها متوقف شود.

با تزریق بوتاکس، در ساختار صورت تغییری ایجاد نشده، اما تغییرات قابل توجهی بعد از چند روز در چین و چروک های داینامیک صورت مشاهده خواهد شد. در مورد چین و چروک های استاتیک و عمیق‌تر، بعد از تزریق بوتاکس و فیکس کردن ماهیچه‌های اطراف آن، با تزریق ژل محل چروک ها پر خواهند شد.

تزریق بوتاکس با سوزن‌هایی بسیار ظریف (مانند سوزن انسولین) و به مدت حداکثر ۱۰ تا ۱۵ دقیقه، انجام می‌شود. اثر بوتاکس ۳ تا ۷ روز بعد در چهره شخص ظاهر شده و برای دیدن نتیجه‌ی نهایی دو هفته زمان لازم است.

این تزریق معمولا با بی‌حسی موضعی انجام گرفته و بیمار درد زیادی را حس نخواهد کرد. مگر اینکه بیمار تمایلی به بی‌حسی نداشته باشد. بعد از تزریق، تورم یا خون‌مردگی موقت و یا قرمزی پوست عوارضی طبیعی بوده که بدون هیچ نگرانی رفع خواهند شد.
 
تزریق بوتاکس در کدام نواحی بدن انجام می شود؟

    صورت
    لب ها
    گونه
    زیرچشم
    پیشانی
    خط خنده
    ابرو
    زیربغل

باید دقت داشته باشید که همچون سایر عمل‌های زیبایی، استفاده از سیگار و مشروبات الکلی و یا عدم استفاده از ضد آفتاب در هوای آفتابی از ماندگاری اثر تزریق کاسته و باید در مصرف این مواد و یا قرار گرفتن در مقابل اشعه‌ی فرابنفش اجتناب کرد.

با توجه به تشخیص پزشک هر ۳ ماه یا ۶ ماه این تزریق می‌تواند تکرار شود و پوست بدون هیچ عارضه جوانی و شادابی خود را حفظ کند.
 
تزریق بوتاکس برای چه افرادی مناسب می باشد ؟

با توجه به این که سن بروز چروک های پوستی ممکن است در هر کسی متفاوت باشد، زمان مناسب برای تزریق نیز برای افراد متفاوت است. تزریق بوتاکس باعث می شود تا چروک های پوستی محو شوند.

از این رو هر کسی که دارای خط اخم، خطوط پیشانی، خط خنده و … بر روی چهره ی خود است می تواند از بوتاکس برای درمان آن بهره ببرد.

البته باید دقت داشته باشید که این درمان موقتی است و بسته به عملکرد و ساختار بدنی فرد از 3 تا 6 ماه به طول می انجامد.

علاوه بر کاربرد تزریق بوتاکس در زیبایی و جوانسازی، افرادی که دارای مشکلات و بیماری های دیگری مانند میگرن هستند نیز از دیگر متقاضیان استفاده از بوتاکس می باشند.

در این موارد تزریق در قسمت پشت گردن یا بین ابروها انجام می شود و درد ناشی از میگرن را کاهش می دهد.

 
سن مناسب برای تزریق بوتاکس

باید به این نکته توجه داشت که تزریق بوتاکس از ۱۸ سال تا ۶۵ سال، هیچ موردی نداشته و بهترین سن برای انجام این تزریق ۳۰ تا ۵۰ سالگی است. برای سنین زیر ۱۸ سال به هیچ عنوان انجام این تزریق توصیه نمی‌شود. بوتاکس بهتر است قبل از ایجاد ترک در پوست، تزریق شده و به علت خاصیت پیشگیر بودن این تزریق، تزریق در افراد جوان تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت.

افرادی که در سنین بالا به سر می‌برند، ممکن است به دلیل کوچک شدن عضلات و افتادگی پوست، تاثیرات چندانی از بوتاکس را تجربه نکنند.

 
خطرات و عوارض تزریق بوتاکس:

به هر حال، باید توجه داشت علی‌رغم بی‌خطر بودن این تزریق، کسانی که آلرژی، بیماری‌های عصبی و یا فلج عضلانی دارند و یا حتی زنان باردار، نمی‌توانند خودسرانه اقدام به چنین عملی در محیط های نامعتبر کنند.
 
تزریق بوتاکس برای چه افرادی مناسب نمی باشد ؟

    زنان باردار
    مادران شیرده
    مبتلایان به بیماری میاستنی گراویس
    کسانی که در پوستشان عفونت دیده شود.
    افراد داری سندرم Eaton Lambert
    کسانی که اختلالات نوروموسکولر دارند
    افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید که دارویی به نام دی-پنیسیلامین استفاده می‌کنند.
    آنهایی که آنتی‌بیوتیک استفاده می‌کنند. این آنتی بیوتیک‌ها شامل جنتامایسن کانامایسین و یا استرپتومایسن می‌باشند.
    آنهایی که داروی کلروکلین مصرف می‌کنند.
    آنهایی که با سیکلوسپورین، تخت درمان هستند.

گر چه داشتن حساسیت‌های قبلی به بوتاکس نیز باید لحاظ شود.

تزریق بوتاکس به همان اندازه که به پزشک متخصصی نیازمند است یک هنر بوده و باید متخصص در تزریق این ماده جهت زیباسازی و متقارن بودن اجزای صورت دقت کافی داشته باشد.

به عنوان مثال: اگر برای تزریق بوتاکس و حالت دادن به ابروها دقت نشود ممکن است ابروهای ناهماهنگ و نامتقارنی به وجود بیاید.

یا برای یک آقا که ابروی صاف پسندیده‌تر است، ابرویی به شکل کمان حالت گرفته و ظاهری نامطلوب ایجاد شود؛ و یا برعکس.

بنابراین پزشک علی‌رغم تخصص پزشکی باید هنرمند بوده و چهره‌ای جذاب برای بیمار ایجاد نماید.

 

منتشرشده در خدمات