سابسيژن برای درمان جای جوش

سابسيژن برای درمان جای جوش سابسيژن برای درمان جای جوش

سابسیژن یکی از محبوب ترین روش های درمانی جهت التیام و احیای جای جوش به شمار می‌رود. یک روش درمانی کاملاً تخصصی و پیشرفته که به لطف آن می‌توان انواع مختلف اسکار آکنه ، غلطکی ، لنگری و چسبیده به لایه زیرین را مداوا کرد.

سابسيژن چيست؟

سابسیژن روشی است ساده و سر پایی و بی خطر ، با یک مکانیسم متفاوت و اساسی در درمان اسکارهای آتروفیک ( فرورفته ) نظیر جای جوش – جای بخیه و آبله مرغان و ... ساب سیژن و آر-اف فرکشنال در کنار هم بهترین درمان جهت اسکارهای آتروفیک ( فرورفته ) محسوب می شوند. در روش سابسیژن برای درمان و رفع جای جوش از روش آزاد کردن بافت های همبندی یا بافت های فیبروتیک استفاده می شود. سابسیژن با وسیله ای استاندار دارای سوزن های خاص به نام سوزن نوکور انجام می شود. روش سابسیژن برای درمان جای جوش یا به اصطلاح درمان جوشگاه های عمیق تاشی از اکنه انجام می شود.

فواید سابسیژن جوشگاه چیست؟

عمل سابسیژن یک عمل سرپایی و بدون خطر می باشد و با بی حسی موضعی انجام می شود و با ترکیب سایر روش ها مثل میکرونیدلینگ نتایج چشمگیری دارد. حدود ۹۰ درصد بیماران بعد از عمل بهبودی داشته اند و عوارض جانبی موقت و گذرا می باشند.

برای جای جوش سابسیژن بهتر است یا لیزر ؟

لیزر فراکشنال در قسمت سطحی لایه اپیدرم  نفوذ می کند و حداکثر عمق نفوذ آن ۶۲٫۵ میکرومتر است و صرفا برای جای جوش سطحی موثر است و این در حالی استکه در اسکارهای فرو رفته و عمیق سابسیژن موثر تر است.بطور کلی کاربرد لیزر در درمان جای جوش محدود به ضایعات اپیدرمی است و سابسیژن در لایه های عمقی پوست تاثیر خود را اعمال می کند و در واقع بعنوان روش مکمل برای لیزر و یا میکرونیدلینگ محسوب می شود.

برای جای جوش میکرونیدلینگ بهتر است یا سابسیژن؟

میکرونیدلینگ برای ضایعات سطحی پوست موثر است و تاثیر آن تا لایه درم می باشد و برای جای جوش سطحی و یا منافذ باز و جوانسازی پوست بهترین روش می باشد در حالیکه سابسیژن برای تحریک کلاژن سازی در زیر پوست موثر است و اسکارهای آتروفیک و فرو رفته با این روش درمان می شود. در بسیاری از موارد بدلیل وجود ضایعات سطحی و عمقی بطور همزمان از هر دو روش میکرونیدلینگ و سابسیژن استفاده می شود تا کلاژن سازی و ترمیم پوست هم در زیر و هم در روی پوست انجام شود.

بهترین روش‌هاى انجام ساب سیژن :

  • روش مرسوم سابسیژن :

در روش مرسوم با استفاده از سوزن نوكور كه شبیه نیزه بوده و پزشك پوست بعد از وارد كردن آن به بافت‌هاى زیر پوست و حركت دادن متناوب آن، اقدام به بریدن بافت‌هاى فیبروتیك و چسبندگى‌ها و بعضاً ایجاد خونریزى و هماتوم مى‌كند. ساب سیژن با این روش، علیرغم اینكه هدف درمان كه پاره كردن باندهاى فیبروتیك است را محقق می‌كند، ولى به علت عوارض ناخواسته مثل كبودى شدید صورت، ایجاد جوشگاه هاى جدید ناشى از ورود خود سوزن نوكور، درد نسبتاً زیاد و گاهى تشدید فرورفتگى و چسبندگى‌ها و ایجاد لك و تیرگى‌هاى مقاوم، چندان محبوب و متداول نیست.

  • روش جدید سابسیژن :

در روش جدید سابسیژن كه با استفاده از وسیله ساب سیژن ابداعى توسط آقاى دكتر باریك‌بین (dr BB subcision device) انجام می‌شود، تحول اساسى در درمان جاى جوش، جاى زخم‌هاى وسیع نظیر سالك، چین‌و‌چروك‌هاى عمیق صورت نظیر خط خنده و خط اخم و....، جوان‌سازى پوست در پوست‌هاى مسن و دچار چروك‌هاى وسیع ایجاد كرده است. این تكنیك، علاوه بر اینكه معایب و محدودیت‌هاى روش مرسوم (با استفاده ازسوزن نوكور) را ندارد، مزایاى متعددى به شرح ذیل دارد: نتایج درمانى عالى، امكان استفاده درهمه تیپ‌هاى پوستى ، مدت زمان نقاهت كوتاه (٣-٢ روز)، قابلیت انجام درهمه‌ى فصول و عدم محدودیت ازنظرمواجهه با آفتاب، امكان استفاده‌ى همزمان از پیلینگ شیمیایى و لیزرفركشنال co2 و RF فركشنال ومیكرودرم ابریژن دریك جلسه همزمان

قیمت سابسیژن جوشگاه چقدر است؟

بطور کلی هزینه سابسیژن در کلینیک های پوست و زیبایی بر اساس تعداد اسکارهای درمان شده محاسبه می شود ولی چنانچه از درمان های مکمل از قبیل اسید هیالورونیک ، چربی، میکرونیدلینگ و یا لیزر فراکشنال استفاده شود ،هزینه این درمان ها به قیمت سابسیژن اضافه می شود.
بهترین و مؤثرترین روش درمان جاى جوش به‌ویژه اگر عمیق باشد؛ تركیبى از چند روش درمانى و استفاده از روش‌هاى تكمیلى مثل لیزر درمانى ،RF و گاهى پانچ (punch elevation) و پیلینگ شیمیایى و... علاوه بر ساب سیژن خواهد بود، پس بهتر اینست كه با در نظر داشتن اصل تقدم پیشگیرى بر درمان، تلاش كنیم تا قبل از اینكه جوش به جوشگاه تبدیل شود، آكنه یا جوش را بطور جدى درمان كنیم.

ساب سیژن برای چه افرادى مناسب است؟

  • افراد با چین نازولبیال (خط خنده ) عمیق
  • افراد مبتلا به جوشگاه‌هاى عمیق آكنه
  • افراد با جوشگاه (اسكار)‌هاى وسیع فرورفته
  • افراد مسن با چین‌وچروك‌هاى واضح و آسیب‌هاى ناشى از آفتاب
مراقبت های لازم بعد از انجام جراحی سابسیژن :

بعد از ساب سیژن بیمار باید به مدت 24 تا 48 ساعت از تماس 2 سوراخ ایجاد شده در طرفین صورت با آب جلوگیری کند و روی آنها پماد آنتی بیوتیک بزند.کبودی بعد از عمل طبیعی است که در مدت 8 الی 10 روز بهبود می یابد . گاهی بعد از انجام جراحی سابسیژن بازهم اسکارها دیده می شوند و انهم به دلیل نیاز به 2 الی 3 جلسه در این دوره درمان جای جوش است.

منتشرشده در مقالات