انواع روشهای جوانسازی

انواع روشهای جوانسازی انواع روشهای جوانسازی

فرکشنال Co2

فرکشنال Co2

لیزر فرکشنال روش نوینی در جوانسازی پوست، بازسازی پوست و تحریک رشته های کلاژن می باشد که سبب افزایش قوام و سفتی پوست شده و چروک های ریز پوست را از بین می برد . با استفاه از این روش امکان بهبود و درمان جای زخم های مختلف هم وجود دارد . بیشترین کاربرد آن برای درمان جای جوش, زخم و جراحات پوستی می باشد. تعداد جلسات و فواصل درمانی در افراد مختلف بسته به نوع ضایعه، رنگ پوست و سن، متفاوت وبین 1 تا 4 جلسه و به فواصل حداقل 1 ماهه می باشد

 

تزریق ژل

تزریق ژل

 

فیلرها و مواد مختلف دیگری برای زیبایی صورت و برطرف کردن چین و چروک پوست استفاده می‌شوند. استفاده از مواد پرکننده در کنار سایر روش‌ها می‌تواند گزینه مناسبی برای بازگرداندن جوانی و شادابی شما باشد. از جمله پرکننده‌های زیستی عبارتند از:

 • فیبروبلاست‌های قابل تزریق
 • کلاژن
 • هیالورونیک اسید
 • پلی لاتیک اسید
 • کلسیم هیدروکسی آپاتیت
 • اسکولپترا

به طور کلی، نتایج حاصل از تزریق مواد پر کننده موقتی است و تا یک سال دوام دارد. البته بر حسب نوع ماده پرکننده مصرفی، این زمان متغیر است. همچنین درمان با تزریق مواد پرکننده، طی چند جلسه انجام می‌شود. میزان استفاده از مواد، بسته به نوع پوست و میزان چین و چروک متفاوت است. امروزه با استفاده از مواد پرکننده جدید و طبیعی، انجام عمل‌های زیبایی نتایج موفقیت‌آمیزی را به دنبال داشته است.

 

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس به عنوان شایع ترین اقدام زیبایی در کل دنیا مطرح است. در این روش با تزریق دارو به درون عضلات، آنها را کم حرکت می کنیم تا دیگر نتوانند حداقل به مدت ۴ تا ۶ ماه خطوط ناشی از حرکات عضلانی را ایجاد کنند. این تزریقات باید توسط متخصص که کاملا با آناتومی عضلات صورت آشنایی دارند، انجام شود؛ همچنین نوع ماده تزریق شده بسیار مهم است.

تزریق چربی

تزریق چربی

بی عارضه ترین راه های جوانسازی پوست تزریق چربی است

یکی از روش های خیلی خوب و بی عارضه برای جوان سازی صورت و پشت دست ها، تزریق چربی خود فرد است؛ به این ترتیب که از ناحیه شکم و پاها یا اطراف زانو، چربی برداشت شده و سپس در ناحیه صورت تزریق می شود.

فرکشنال RF

فرکشنال RF

سیستم فرکشنال RF که گاهی به آن MFR مخفف microneedle fractional RF (آر اف فرکشنال سوزنی) هم می گویند، به این صورت عمل می کند:

سوزن های بسیار ظریف وارد پوست شده و بین آنها امواج رادیویی مبادله می شود این مساله باعث ایجاد گرما در بخش درم پوست می گردد و خود این گرما هم باعث ایجاد کلاٰٰژن جدید و اتقباض کلاژن های قدیمی می شود. کلمه فرکشنال به معنی بخش و قسمت است به این معنی که فقط بخش هایی از پوست حرارت می بیند و بخش عمده ای در معرض حرارت قرار نمی گیرد. این مساله باعث می شود که عوارض آر اف فرکشنال کمتر شود. آراف فرکشنال یکی ازجدیدترین روش های جوانسازی صورت به شمار می رود.

هایفوتراپی

هایفوتراپی

این دستگاه فرایندی شبیه به دستگاه سونوگرافی البته با انرژی زیاد  دارد و برای افرادی این دستگاه پیشنهاد می شود که از پوست خود این انتظار دارند که صورتشان لیفت طبیعی داشته باشد.

لیفت با نخ

لیفت با نخ

لیفت صورت با نخ شاید یکی از سریع ترین روش های زیباسازی باشد چرا که در کمتر از ۵۰ دقیقه و با بی حسی موضعی – بدون بستری شدن و به اصطلاح سرپایی انجام میشود.
پس از لیفت صورت با نخ٬ کمتر از ۴۸ ساعت فرد میتواند فعالیت های روزمره خود را بدون هیچ دغدغه و نگرانی انجام دهد. معمولا ۲ هفته نیاز است تا تمام بافت های نرم بهبود پیدا کنند و هیچ آثاری روی صورت شما باقی نگذارند.

در یک روزنه کاملا کوچک در بخشی از صورت٬ نخ های مخصوص -اصطلاحاَ-  کاشته می شود (قرارداده می شود). نباید نگران نخ ها باشید چرا که جنس آنها از پلی پروپیلن است و سازگاری خاصی با بدن دارند از این نخ ها سال ها است در جراحی های بزرگ مثل قلب استفاده می شود
جنس نخ ها به گونه ای است که هم عمل لیفتینگ (بالا کشیدن) انجام می شود و هم اثر بازسازی و نوسازی دارد

مزو تراپی

مزو تراپی

یکی  از عمل  های پزشکی زیبایی غیر جراحی است که طی آن داروها وارد پوست می‌شوند. این روش که تا حدودی تهاجمی است با تزریق زیر یا داخل جلدی مخلوطی از عصاره های گیاهی، داروها، ویتامینها و سایر مواد حیاتی در مقادیر  اندک انجام می‌شود.

 کاربرد مزوتراپی در زیبایی: جوانسازی پوست

 • رفع پف دور چشم و افتادگی پلک
 • رفع تیرگ‍ی دور چشم
 • درمان چاقی موضعی بدن، اندام و صورت
 • درمان سلولیت و افتادگی پوست اندامها و صورت
 • درمان ملاسما و لک حاملگی یا لک صورت
 • درمان ریزش مو و تقویت موها
 • درمان استریا(ترک خوردن پوست بدنبال حاملگی)
 • رفع غبغب زیر چانه و گردن

میکرو درم

میکرو درم

میکرودرم روشی است که در آن با استفاده از دستگاهی خاص، نوعی کریستال بسیار ظریف از جنس اکسید آلومینیوم با فشار تنظیم شده ای با سطح پوست در تماس قرار می گیرد و تراش بسیار سطحی در لایه های فوقانی شاخی پوست ایجاد می کند.  در ضمن یک مکش نیز روی پوست انجام می شود که باعث جمع شدن کریستال ها از سطح پوست و همچنین بهتر شدن جریان خون به منطقه و فعال شدن سلول های فیبروبلاست و در نتیجه موجب ترمیم و طراوت پوست می شود.

میکرو نیدلینگ

میکرو نیدلینگ

میکرونیدلینگ (Percutaneous Collagen Induction Therapy) که به درمان تحریک کلاژن سازی یا PCI نیز معروف است نوعی روش تحریک مکانیکال جهت ترمیم آسیب های ساختاری پوست است که منجر به بازسازی بافت آسیب دیده و تغییر یافته می گردد. هدف این درمان، بهبود ظاهر و عملکرد پوست می‌باشد.

طی فرایند میکرونیدلینگ، با استفاده از سوزن های بسیار ریز، هزاران میکروکانال در اپیدرم و درم ایجاد می‌گردد.

وارد کردن سوزن ها به داخل پوست، باعث افزایش انتشار فاکتورهای رشد از فیبروبلاست ها، پلاکت های خونی و بهبود عملکرد فاکتورهای رشد می‌گردد. این فرایند منجر به افزایش تولید کلاژن و الاستین توسط فیبروبلاست ها می شود. کراتینوسیت ها نیز به محل نیدلینگ در اپیدرم منتقل شده و در آنجا تکثیر می شوند و در نتیجه باعث افزایش ضخامت اپیدرم می گردند

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن

تکنیک میکرودرم ابریژن برای از بین بردن چین و چروک پوستی، لکه‌های ناشی از افزایش سن، اثرات باقیمانده جوش و پیگمانتاسیون نامطلوب استفاده می‌شود. میکرودرم ابریژن تهاجم بسیار پایینی دارد و یک روش غیر شیمیایی است. در این روش با استفاده از اسپری حاوی میکروکریستال، لایه خشک و بیرونی پوست و سلول‌های مرده از بین می‌روند و ظاهر پوست جوان‌تر و شاداب‌تر به نظر می رسد. همچنین این تکنیک باعث می‌شود تا لایه‌های حاوی کلاژن و الاستین، تولید این مواد را افزایش دهند. میکرودرم ابریژن نسبت به درم ابریژن تکنیک دقیق‌تری است. میکرودرم ابریژن برای از بین بردن آسیب‌های حاصل از نور خورشید، خطوط عمقی روی صورت و برطرف کردن جای زخم‌ها بکار می‌رود.

کاربرد میکرودرم ابریژن :
 • درمان هایپرپیگمانتاسیون
 • از بین بردن لکه‌های ناشی از بالا رفتن سن و جوش‌های سر سیاه
 • کاهش خطوط صورت و چین و چروک‌ها
 • لایه‌برداری پوست و در نتیجه تجدید ظاهر آن
 • درمان آکنه و زخم‌های حاصل از آن
 • کاهش یا از بین بردن منافذ باز پوستی
 • یکی از مزایای میکرودرم ابریژن ایمنی بالا و کم تهاجمی بودن آن است که باعث کاهش بروز خطرات احتمالی و عوارض جانبی می‌شود.
منتشرشده در مقالات